Zakwaski – jak zrobić domowy jogurt

Jak zrobić domowy jogurt? Zakwaski!

Niewątpliwie piękna pogoda na zewnątrz sprawia, że latem jemy więcej nabiału. Dlatego też znacznie chętniej niż jesienią czy zimą sięgamy po kefir lub jogurt. Zatem jaki i jak zrobić domowy jogurt? Latem przepyszny jest jogurt zwykły lub grecki, podany z sezonowymi owocami takimi jak truskawki, borówki czy maliny.

Czy myśleliście już, aby  jogurt lub kefir zrobić samemu? Z zakwaskami to takie proste, a zarazem bardzo wydajne!

Zakwaski, czyli jak zrobić domowy jogurt?

Wystarczy mieć zakwaskę (czyli starter), mleko pasteryzowane krowie lub kozie, naczynie, jogurtownicę, koc lub ręcznik, jeśli ktoś nie ma jogurtownicy.

Mleko (1-3 litrów) podgrzewamy do odpowiedniej temperatury. Następnie dodajemy zakwaskę, mieszamy, przelewamy do naczynia, szczelnie przykrywamy np. kocem i odstawiamy na 8-10 godzin. Proste prawda?

Aby przygotować kolejną porcję jogurtu, weź pół szklanki jogurtu z poprzedniej produkcji i zaszczep nim kolejną porcję mleka jeszcze 2-3 razy. Potem musisz zastosować już nową zakwaskę.

Dokładna instrukcja jest dołączona do każdej zakwaski. Zobaczcie w jak prosty sposób możecie sami zrobić kefir, śmietanę, twaróg lub jogurt domowym sposobem.

Ponadto dostępna jest też zakwaska do vegurtu. Dlatego możecie zrobić jogurt na bazie napojów roślinnych, zwłaszcza sojowego, ale również owsianego, migdałowego czy kokosowego.

Dlaczego warto zrobić domowy jogurt z zakwaski?

Niewątpliwie plusem robienia samodzielnie produktów mlecznych jest to, że wiecie dokładnie, co jest w składzie takiego produktu. Jogurty otrzymane z zakwasek są wolne od barwników, mleka w proszku, cukru, zagęstników itp.

Poza tym możecie sobie pomóc zdrowotnie. Dostępnych jest kilka rodzajów zakwasek, do wytworzenia różnego rodzaju produktów, w zależności od potrzeb.

Warto zauważyć, że produkty uzyskane ze starterów zawierają bardzo aktywną florę bakteryjną. Każdy rodzaj zakwaski ma odmienne szczepy bakterii.

Rodzaje zakwasek

  • kefir – przy pomocy zakwaski otrzymacie kefir bez dodatku cukrów, zagęstników, mleka w proszku, konserwantów. Zakwaska do kefiru zawiera mikroflorę ziarna kefiru, składającą się z różnych gatunków i szczepów bakterii.
  • jogurt vivo – to najbardziej klasyczny jogurt o wspaniałym smaku świeżo ukwaszonego mleka. Zawiera kultury bakterii o wysokiej aktywności. Zakwaską tą można też ukwasić mleko roślinne.
  • jogurt bifivit – zawiera bifidobakterie czyli kultury obecne w mleku kobiety karmiącej oraz bakterie pałeczek kw. mlekowego i propionowego. Zalecany jest w diecie codziennej dzieci (od 6 m-ca życia) i dorosłych. Gotowy produkt ma kremową konsystencję oraz delikatny, lekko kwaśny smak.
  • jogurt imu – zawiera probiotyczne kultury bakterii obecnych w produktach osłonowych stosowanych podczas i po antybiotykoterapii.
  • jogurt probio – to żywe kultury bakterii do przygotowania w domu naturalnego jogurtu probiotycznego.
  • jogurt grecki – jest podstawą wielu wspaniałych potraw. Stosuje się go jako sos do sałatek, zup, jest elementem dań mięsnych i wielu deserów.
  • vegurt – to starter z probiotycznymi kulturami bakterii. Dzięki niemu możesz zrobić wegańską alternatywę dla klasycznego jogurtu z mleka zwierzęcego.
    Możesz przygotować go na bazie napojów roślinnych: sojowego, ale również owsianego, migdałowego czy kokosowego.
    Każdy starter przeznaczony jest do ukwaszenia od 1 do 2 litrów napoju roślinnego.

Jak zrobić domowy jogurt i jaki?

Podsumowując myślę, że każdy znajdzie jogurt, odpowiedni dla siebie. Dbajmy o nasze jelita, ponieważ od nich zaczyna się zdrowie całego, naszego organizmu.

Polecane produkty do wykonania jogurtu domowego

  • ZAKWASKA DO ROBIENIA JOGURTU PROBIO – ŻYWE KULTURY BAKTERII (1 FIOLKA) 1G – VIVO

    SKŁADNIKI
    Maltodekstryna, Streptococcus thermophilus, Lactobacillus delbrueckii ssp. bulgaricus, Lactobacillus acidophilus (2 szczepy), Bifidobacterium lactis (2 szczepy), Lactobacillus casei, Lactobacillus rhamnosus, Lactobacillus paracasei, Bifidobacterium infantis.

    OPIS
    Zakwaska do JOGURTU VIVO – to żywe kultury bakterii do przygotowania w domu naturalnego jogurtu probiotycznego. Domowy JOGURT charakteryzuje się najwyższą świeżością i znakomitym smakiem oraz co najważniejsze, kulturami bakterii o wysokiej aktywności. Domowy JOGURT przygotowany wg instrukcji nie zawiera żadnych zbędnych dodatków takich jak: MLEKO w proszku, cukier, zagęstniki, barwniki czywzmacniacze smaku. Przygotowując go w domu mamy gwarancję naturalności produktu. Do jego zrobienia wystarczy stalowy garnek lub słoik. Najlepszy wychodzi na MLEKU 3,2 % lub pełnotłustym.
    Fiolki ok 1,0 g.

    SPOSÓB PRZYGOTOWANIA
    1-3 l MLEKA pasteryzowanego (2 % tłuszczu) zagotuj i ostudź do temperatury +37 do +43 stopni Celsjusza. Do MLEKA dodaj zawartość fiolki i dokładnie wymieszaj. Naczynie z mlekiem dokładnie przykryj, okryj kocem i odstaw w ciepłe miejsce na ok. 8-10 godzin. Po tym czasie naczynie wstaw do lodówki i odczekaj kilka godzin – JOGURT dodatkowo zgęstnieje. Spożyj go do 7 dni. Uzyskanym jogurtem możesz zaszczepić MLEKO jeszcze 2-3 razy używając 4 dużych łyżek jogurtu na 2 litry MLEKA.

    WARTOŚĆ ODŻYWCZA W 100 g gotowego produktu
    Wartość energetyczna – 242 kJ/58 kcal
    Tłuszcz – 2,0 g
    w tym kwasy tłuszczowe nasycone – 1,4 g
    Węglowodany – 5,9 g
    w tym cukry – 5,6 g
    Białko – 4,0 g
    Sól – 0,13 g

    ZALECANE WARUNKIPRZECHOWYWANIA
    Przechowywać w temperaturze od +2 do +8°C.

    18,10 
  • Zakwaska jogurt typ grecki – bakterie jogurtowe (1fiolka) – Vivo

    SKŁADNIKI
    maltodekstryna, liofilizowane szczepy bakterii: Streptococcus thermophilus, Lactobacillus delbrueckii ssp. bulgaricus, Lactobacillus acidophilus, Bifidobacterium lactis.
    Ilość żywych kultur bakterii w 1 g produktu – mnniej niż 1×10^9 CFU.

    OPIS
    W krajach Morza Śródziemnego JOGURT grecki jest podstawą wielu wspaniałych potraw. Stosuje się go jako sos do sałatek, zup, jest elementem dań mięsnych i wielu deserów.
    Z oferowanej Zakwaski można przygotować od 1 do 3 litrów jogurtu naturalnego, który następnie można wykorzystać do uzyskania jogurtu w stylu greckim. Przepisy przygotowania znajdują się poniżej oraz w instrukcji dołączonej do opakowania.
    Każda fiolka przeznaczona jest do ukwaszenia od 1 do 3 litrów mleka.

    SPOSÓB PRZYGOTOWANIA
    1. 1 – 3 litry MLEKA zagotuj i ostudź do temperatury 40 – 43 stopni Celsjusza, dodaj Zakwaskę i wymieszaj
    2. Naczynie z mlekiem zaszczepionym Zakwaską przykryj przykrywką i okryj je ze wszystkich stron grubym kocem. Następnie odstaw na 8 godzin w ciepłe miejsce bez przeciągów
    3. Uzyskany JOGURT schłódź w lodówce. Wyłóż durszlak lub sito tetrą i wlej jogurt. Odczekaj 1 – 4 godziny, aż odcedzi się serwatka. Otrzymasz JOGURT typu greckiego
    4. Przechowuj go do 5 dni. Jogurtem możesz zaszczepić MLEKO jeszcze 2 – 3 razy.

    WARTOŚĆ ODŻYWCZA W 100 g gotowego produktu po przygotowaniu wg instrukcji (bez odcedzania serwatki), na bazie MLEKA o zawartości 2 % tłuszczu
    Wartość energetyczna – 242 kJ/58 kcal
    Tłuszcz – 2,0 g
    w tym kwasy tłuszczowe nasycone – 1,4 g
    Węglowodany – 5,9 g
    w tym cukry – 5,6 g
    Białko – 4,0 g
    Sól – 0,13 g

    UWAGA
    – Polecamy MLEKO o zawartości 3,2 % tłuszczu, pasteryzowane lub mikrofiltrowane (nie wykorzystuj MLEKA z bliskim terminem przydatności do spożycia). MLEKO UHT nie jest polecane ale można je stosować. W przypadku MLEKA tzw. prosto od krowy, należy je bezwzględnie zagotować.
    – JOGURT możesz ukwasić w jogurtownicy, w stalowym garnku lub szklanym słoiku. Wszystkie przybory kuchenne, których użyjesz do przygotowania najlepiej wyparz wrzątkiem. Do zmierzenia temperatury MLEKA użyj termometru kuchennego lub bezdotykowego a do utrzymania temperatury MLEKA w trakcie ukwaszania grubego koca.

    ZALECANE WARUNKI PRZECHOWYWANIA
    Przechowywać w temperaturze od +2 do +8°C przez 12 miesięcy. Możliwy okres transportu w temperaturze do 30 stopni Celsjusza do 10 dni.

    18,10 
  • ŻYWE KULTURY BAKTERII DO JOGURTU „ZAKWASKA” BEZGLUTENOWE 1 g (2 FIOLKI) – VIVO

    SKŁADNIKI
    Maltodekstryna, liofilizowane szczepy bakterii: Streptococcus thermophilus, Lactobacillus delbrueckii ssp. bulgaricus, Lactobacillus acidophilus, Bifidobacterium lactis.

    OPIS
    Zakwaska do JOGURTU VIVO – to żywe kultury bakterii do przygotowania w domu naturalnego jogurtu probiotycznego. Domowy JOGURT charakteryzuje się najwyższą świeżością i znakomitym smakiem oraz co najważniejsze, kulturami bakterii o wysokiej aktywności. Domowy JOGURT przygotowany wg instrukcji nie zawiera żadnych zbędnych dodatków takich jak: MLEKO w proszku, cukier, zagęstniki, barwniki czy wzmacniacze smaku. Przygotowując go w domu mamy gwarancję naturalności produktu. Do jego zrobienia wystarczy stalowy garnek lub słoik. Najlepszy wychodzi na MLEKU 3,2 % lub pełnotłustym.
    Fiolki po 0,5 g.

    SPOSÓB PRZYGOTOWANIA
    1-3 l MLEKA pasteryzowanego zagotuj i ostudź do temperatury +37 do +43 stopni Celsjusza. Do MLEKA dodaj zawartość fiolki i dokładnie wymieszaj. Naczynie z mlekiem dokładnie przykryj, okryj kocem i odstaw w ciepłe miejsce na ok. 8-10 godzin. Po tymczasie naczynie wstaw do lodówki i odczekaj kilka godzin – JOGURT dodatkowo zgęstnieje. Spożyj go do 7 dni. Uzyskanym jogurtem możesz zaszczepić MLEKO jeszcze 2-3 razy używając 4 dużych łyżek jogurtu na 2 litry MLEKA.

    WARTOŚĆ ODŻYWCZA W 100 g
    Wartość energetyczna – 242 kJ/58 kcal
    Tłuszcz – 2,0 g
    w tym kwasy tłuszczowe nasycone – 1,4 g
    Węglowodany – 5,9 g
    w tym cukry – 5,6 g
    Białko – 4,0 g
    Sól – 0,13 g

    ZALECANE WARUNKIPRZECHOWYWANIA
    Przechowywać w temperaturze od +2 do +8°C.

    17,20 
  • ŻYWE KULTURY BAKTERII DO JOGURTU BIFIVIT „ZAKWASKA” BEZGLUTENOWE 1 g (2 FIOLKI) – VIVO

    SKŁADNIKI
    Maltodekstryna, liofilizowane szczepy bakterii: Bifidobacterium lactis (2 szczepy), Bifidobacterium infantis, Lactobacillus bulgaricus, Lactobacillus acidophilus (2 szczepy), Streptococcus thermophilus, Lactobacillus paracasei.

    OPIS
    Zakwaska do JOGURTU VIVO – to żywe kultury bakterii do przygotowania w domu naturalnego jogurtu probiotycznego. Domowy JOGURT charakteryzuje się najwyższą świeżością i znakomitym smakiem oraz co najważniejsze, kulturami bakterii o wysokiej aktywności. Domowy JOGURT przygotowany wg instrukcji nie zawiera żadnych zbędnych dodatków takich jak: MLEKO w proszku, cukier, zagęstniki, barwniki czy wzmacniacze smaku. Przygotowując go w domu mamy gwarancję naturalności produktu. Do jego zrobienia wystarczy stalowy garnek lub słoik. Najlepszy wychodzi na MLEKU 3,2% lub pełnotłustym.

    SPOSÓB PRZYGOTOWANIA
    1-3 l MLEKA pasteryzowanego zagotuj i ostudź do temperatury od +37 do +43 stopni Celsjusza. Do MLEKA dodaj zawartość fiolki i dokładnie wymieszaj. Naczynie z mlekiem dokładnie przykryj, okryj kocem i odstaw w ciepłe miejsce na ok. 8-10 godzin. Po tym czasie naczynie wstaw do lodówki i odczekaj kilka godzin – JOGURT dodatkowo zgęstnieje. Spożyj go do 7 dni. Uzyskanym jogurtem możesz zaszczepić MLEKO jeszcze 2-3 razy używając 4 dużych łyżek jogurtu na 2 litry MLEKA.

    WARTOŚĆ ODŻYWCZA W 100 g
    Wartość energetyczna – 1155 kJ/276 kcal
    Tłuszcz – 0,5 g
    w tym kwasy tłuszczowe nasycone – 0 g
    Węglowodany – 60 g
    w tym cukry – 20 g
    Białko – 8 g
    Sól – 0 g

    ZALECANE WARUNKI PRZECHOWYWANIA
    Przechowywać w temperaturze od +2 do +8°C

    17,20 
  • ŻYWE KULTURY BAKTERII DO JOGURTU IMU „ZAKWASKA” BEZGLUTENOWE 1 g (2 FIOLKI) – VIVO

    SKŁADNIKI
    Maltodekstryna, liofilizowane szczepy bakterii: Bifidobacterium lactis (2 szczepy), Lactobacillus acidophilus (2szczepy), Lactobacillus casei, Lactobacillus paracasei, Lactobacillus bulgaricus, Streptococcus thermophilus, Bifidobacterium infantis

    OPIS
    Zakwasek Imu-JOGURT to starter do domowego przygotowania jogurtu zawierający probiotyczne szczepy kultur bakterii m.in. Bifidobacterium Lactis oraz Lactobacillus acidophilus. Ze względu na swoje właściwości szczepy te są częstym składnikiem produktów osłonowych stosowanych w trakcie i po antybiotykoterapii, przyjmowanych od pierwszego dnia zażywania leków. Domowy JOGURT uzyskany z Zakwaska cechuje się maksymalną świeżością.
    Fiolki po 0,5 g.

    IMU-JOGURT polecany jest:
    + przy częstych infekcjach i przeziębieniach
    + dla dzieci od 6 miesiąca życia, dorosłych i seniorów
    + w diecie codziennej

    SPOSÓB PRZYGOTOWANIA
    1-3l MLEKA pasteryzowanego zagotuj i ostudź do temperatury od +37 do +43 stopni Celsjusza. Do MLEKA dodaj zawartość fiolki i dokładnie wymieszaj. Naczynie z mlekiem dokładnie przykryj, okryj kocem i odstaw w ciepłe miejsce na ok. 8-10 godzin. Po tym czasie naczynie wstaw do lodówki i odczekaj kilka godzin – JOGURT dodatkowo zgęstnieje. Spożyj go do 5 dni. Uzyskanym jogurtem możesz zaszczepić MLEKO jeszcze 2-3 razy używając 4 dużych łyżek jogurtu na 2 litry MLEKA.

    WARTOŚĆ ODŻYWCZA w 100 g gotowego produktu
    Wartość energetyczna – 242 kJ/58 kcal
    Tłuszcz – 2 g
    w tym kwasy tłuszczowe nasycone – 1,4 g
    Węglowodany – 5,9 g
    w tym cukry – 5,6 g
    Białko – 4 g
    Sól – 0,13 g

    ZALECANE WARUNKIPRZECHOWYWANIA
    Przechowywać w temperaturze od +2 do +8°C

    17,20 
  • ŻYWE KULTURY BAKTERII DO KEFIRU „ZAKWASKA” BEZGLUTENOWE 1 g (2 FIOLKI) – VIVO

    SKŁADNIKI
    laktoza (z MLEKA), sacharoza, mikroflora grzybków kefirowych: drożdże kefirowe, Lactococcus lactis, Streptococcus thermophilus, Leuconostoc mesenteroides, Lactobacillus acidophilus, Bifidobacterium lactis, Lactobacillus delbrueckii ssp. Bulgaricus, Streptococcus thermophilus, Lactococcus lactis ssp. lactis.

    OPIS
    Zakwaska do KEFIRU VIVO zawiera mikroflorę ziarna kefiru, żywe kultury bakterii, w tym pałeczki kwasu mlekowego, bifidobakterie i drożdże kefirowe. Dzięki domowemu przygotowaniu otrzymujemy kefir wyłącznie z naturalnie występującymi cukrami. Domowy kefir ma wspaniały, orzeźwiający smak. Najlepszy wychodzi z MLEKA 2 %.

    SPOSÓB PRZYGOTOWANIA
    Kefir można przygotować na dwa sposoby. Rzadszy w konsystencji kefir uzyskasz dodając zawartość Zakwaski do MLEKA (od 1 do 3 l) ogrzanego do temperatury pokojowej (ok. 20-24 stopni Celsjusza). Zawartość Zakwaski należy dokładnie wymieszać z mlekiem, naczynie przykryć i odstawić w ciepłe miejsce na 14 do 24 h. Aby uzyskać gęstszy kefir, należy go przygotować wg. przepisu na jogurt: 1-3 l MLEKA pasteryzowanego zagotuj i ostudź do temperatury 37-43 stopni Celsjusza. Do MLEKA dodaj zawartość fiolki i dokładnie wymieszaj. Naczynie z mlekiem dokładnie przykryj, okryj kocem i odstaw w ciepłe miejsce na ok. 8-10 godzin. Po tym czasie naczynie wstaw do lodówki i odczekaj kilka godzin – kefir dodatkowo zgęstnieje. Spożyj go do 7 dni. Uzyskanym kefirem możesz zaszczepić MLEKO jeszcze 2-3 razy używając 4 dużych łyżek kefiru na 2 litry MLEKA.

    WARTOŚĆ ODŻYWCZA W 100 g
    Wartość energetyczna – 1155 kJ/276 kcal
    Tłuszcz – 0,5 g
    w tym kwasy tłuszczowe nasycone – 0 g
    Węglowodany – 60 g
    w tym cukry – 20 g
    Białko – 8 g
    Sól – 0 g

    ZALECANE WARUNKI PRZECHOWYWANIA
    Przechowywać w temperaturze od +2 do +8°C

    17,20