Co z tym cynamonem?
Czy wiecie, że dawno temu cynamon był cenniejszy niż złoto? Zwany jest synem gorącego słońca, a więc na tę zimną i ponurą porę roku będzie idealny, rozgrzewający i poprawiający nastrój.
Bez wątpienia to właśnie cynamon pochodzący z Cejlonu powinien gościć w naszej kuchni i powinien być wsparciem dla naszego zdrowia. Cynamon to wspaniała przyprawa ze względu na fakt, że działa przeciwbakteryjnie, antygrzybiczo, przeciwnowotworowo oraz przeciwpasożytniczo. Ponadto cynamon doskonale sprawdza się przy przeziębieniach, katarze, problemach z zatokami i górnymi drogami oddechowymi.
Warto dodać, że dzieciom można dodawać cynamon do potraw już od 10 miesiąca życia, a więc warto wprowadzić tą wspaniałą przyprawę do menu naszych dzieci.
Jakiego cynamonu używać?
Czy wiecie, że powinno się używać w naszej kuchni tylko cynamonu cejlońskiego a nie chińskiego albo inaczej zwanego Kasja?
Czym różni się cynamon cejloński od zwykłego cynamonu kasja inaczej chińskiego i w jaki sposób je rozpoznać?
Przede wszystkim różnią się zawartością kumaryny. Kumaryna jest związkiem naturalnie występującym w roślinach np. w cynamonie. W małych dawkach jest substancją o działaniu leczniczym. Niestety jej przekroczenie może wiązać się z poważnymi chorobami. Szczególnie narażone są wątroba i nerki. Do najcięższych powikłań zalicza się marskość wątroby, a także nowotwory tego narządu oraz nowotwory płuc.
Ze względu na fakt, że cynamon cejloński zawiera 250 razy mniej kumaryny niż chiński, ten pierwszy możemy stosować bezpiecznie na co dzień. Natomiast cynamon chiński należy stosować ostrożnie, aby nie zaszkodził naszemu zdrowiu.
Kolejną różnicą są: wygląd i cena. Cynamon Cassia z Chin jest zdecydowanie tańszy, ale też gorszy jakościowo. Bezsprzecznie zdrowszy jest cynamon z Cejlonu i to jego uważa się za godny polecenia. By odróżnić prawdziwy cynamon od chińskiego kierujmy się informacją na opakowaniu. Na etykiecie produktu powinniśmy znaleźć informację o rodzaju cynamonu z jakim mamy do czynienia. Ponadto kora laski cynamonu cejlońskiego jest jasna, wygląda jak cygaro i składa się z wielu cienkich zwiniętych warstw. W rezultacie jest krucha i łatwo ją zmielić. Podstawowe różnice to twardość oraz kolor.
W przeciwieństwie do cynamonu cejlońskiego, cynamon kasja jest twardy i potrzeba użyć więcej siły aby go złamać. Poza tym laska cynamonu kasja jest pusta w środku. Ponadto cynamon ten jest bardziej ostry i mniej aromatyczny. To cynamon cejloński ma cudowny aromat.
Kolejną różnicą po której poznamy z jaką odmianą cynamonu mamy do czynienia jest pochodzenie. Cynamon chiński uprawiany jest w południowych Chinach, a cejloński w pochodzi głównie ze Sri Lanki i południowych części Indii. Informację o pochodzeniu przyprawy powinniśmy znaleźć na etykiecie produktu.
Tylko cynamon cejloński!
Reasumując , pamiętajmy aby w naszej kuchni stosować tylko cynamon cejloński. To on ma cudowne działanie i wspaniały aromat oraz smak. Korzystajmy z jego wspaniałych walorów smakowych, zapachowych i zdrowotnych.